OblNews

Пташиний лікар із Кропивницького: Як орнітолог рятує птахів на власному подвір’ї

Чого чекати, коли в тебе вдома живе 30 папуг, як правильно поводитись із птахами в містах та як правильно евакуюватись, якщо ви маєте крилатого друга

Станіслав із Кропивницького — один з небагатьох лікарів-орнітологів в Україні та ветеринар за фахом. До 2018 року Стас займався екзотичними птахами, вивчав їх в Україні, а згодом займався їх перевезенням між зоопарками та заводчиками в Європі. Зараз він має реабілітаційний центр для птахів на власному подвір’ї, лікує понівечених пернатих та надає їм притулок і їжу.

 “Рубрика” поспілкувалась із лікарем та зібрала корисні поради як для власників птахів, так і для любителів спостерігати за крилатими в парках. 

У чому проблема?

Історія ветеринарної практики в Кропивницькому для лікаря-орнітолога почалася так, ніби це була зав’язка в пригодницькому фільмі. Під час роботи Стас натрапив на контрабандистів та виконував замовлення по контактах, не знаючи, що працює з підробленими документами, а сам є — підставною особою. Після цього, природно, виникли проблеми з поліцією, і заплатити за власну довірливість орнітологу довелося чотирма місяцями в австрійському СІЗО, сімдесятьма тисячами доларів та автомобілем. 

Після повернення в Україну Стас знайшов тих контрабандистів — ті хотіли відкупитися від ветеринара-“кинутого” колеги, проте замість грошей наш герой забрав скалічених екзотичних птахів. Серед них був птах-носоріг зі зламаним хребтом та перебитими лапами, який прожив у Стаса два роки:

“Я його вилікував, але вже не міг повернути його в природне середовище. Тож побудував йому велетенський вольєр, зимове приміщення. Але напередодні Нового року він загинув через те, що наші сусіди, попри мої попередження почали запускати салюти, і він з переляку влупився в стіну й розбився. У нього був розрив артерії від удару”.

Зараз салюти — найменша проблема птахів в Україні. На зміну вибухам від феєрверків прийшли вибухи від бойових дій та обстрілів.

Яке рішення?

Із птаха-носорога почалася історія з реабілітаційним центром. Стас почав лікувати й інших птахів, деяких навіть розміщував у себе вдома. 

Наш герой живе за містом, у власному приватному будинку, має землю, тож місця для розміщення птахів — вдосталь. Згодом про пташиного лікаря почали розлітатись чутки, і люди вже самі стали приносити птахів до Станіслава:

— У когось забрав папугу, у когось — іншого птаха, створив для них умови для існування, і так розрісся реабілітаційний центр. Уже здорових птахів я по-максимуму намагаюся випускати, але деякі з них повертаються. Наприклад, орли, соколи — летять, а от лелеки — повертаються.

— Мабуть, їм з вами краще?

— Авжеж, краще, але вони з’їдають по шість кілограмів риби на день!

Птахи, що постраждали від війни

Зараз у центрі Станіслава близько 50 крилатих жителів, три десятки з них — папуги. 

Це птахи, від яких відмовились власники, які зрозуміли, що вихованці занадто галасливі та бешкетні, і птахи, врятовані від контрабандистів. Серед них є навіть какаду. 

Є й “ендеміки” — дикі птахи з нашого ареалу: лелеки, лебеді, серпокрил, зеленушки, гагари, ворони та інші. 

попуга

Папуга ара на ім’я Агуша — птах, врятований з виставки. Станіславу його видали “практично трупом” та пообіцяли заплатити за нього, але вартість лікування вже перевищує вартість самого папуги, і власники хочуть припинити лікування. 

Гостей центру після початку повномасштабної війни побільшало. Наприклад, папугу корела знайшли в Харкові на завалах розтрощеного ракетою будинку.

 У птаха відірвана одна лапа, відсутні всі пальці на іншій і розбите око. Його Станіславу передали волонтери. 

Деякі папужки чекають на повернення  з Європи хазяїв, які вирішили не брати птаха з собою, коли евакуювались. 

Нещодавно пернату компанію доповнила ще й черепашка.

Продовольча безпека на власному подвір’ї

Шість кілограмів риби на день для кожної лелеки виливаються в кругленьку суму для ветеринара, адже утримує реабілітаційний центр він цілком за власний рахунок. Додайте сюди ветеринарні препарати й вітаміни, витрати на будівництво вольєрів та злакових кормів, і от уже виходить близько 13-15 тисяч гривень на місяць

Ми в соцмережах

Не соромтеся, зв'язатися. Ми любимо зустрічатися з цікавими людьми і заводити нових друзів.